Salsamalsa.com - Fresh Dance Videos
Welcome
Login / Register

DJ ORHUN ILE ELIT BİR RÖPORTAJ

Latin dans dünyasının sadece müzikleriyle değil sosyal medya'daki sıradışı mesajlarıyla da sevilen dj'lerinden Dj Orhun ile kısa bir söyleşi yaptık:

1. Müziğe nasıl başladın, çaldığın ilk latin dans partisini hatırlıyor musun, neresi, hangi parti?

Abi çay var, içer misin? Çaysız olmaz… Valla müziğe parmaklarımla başladım, babam müzik öğretmeniydi, bizim evde piyano vardı üst katta (ev dublex) abi pardon :) Gerçekten piyano ile başladım evde nota okuyup çalarak, şimdi de kendimi latin müzik içerisinde buldum. Çaldığım ilk partiyi hatırlarım, Danskafe'de derslerde çalmak için cd taşırdım yanımda, bir gün müzik çalan arkadaş gelmemişti partiye, ben geçtim, geçiş o geçiş :) 

2. Dans dersi aldın mı, kimden?

Bence iyi müzik çalmanın, dans edeni anlamanın ilk yolu dans etmeyi bilmekten geçer, ne zaman bir parça keşfetsem kalkar ayağa hayali bir partnerim varmış gibi dans ederim o parçayı anlamak için. Yaklaşık 10 sene önce Aytunç hocam sayesinde tanıştım Salsa ile, daha öncesinde salon dansları geçmişim var… Ardından Imu ile devam ettim, Imu memleketine dönünce Milton'la birlikteydim ve Imu'nun dönüşü ile on2 ile tanışarak Imu ile sonlandırdım bu macerayı. 

3. Sence hangisi ideal, Plak mı , mp3 mü, kaset mi, tape mi? 

Şimdi, ben bu soruyu o kadar çok duyuyorum ve her duyduğumda o kadar sinirleniyorum ki. Bu sorunun Türkçesi şu; orjinal müzik mi korsan müzik mi? diye soruyorsun bana. Artık Türkiye'de bazı şeylerin farkındalığını yaratmak ve kaliteyi Avrupa standartlarına getirmemiz gerekiyor. Buradaki mesele çaldığınız müziği yapan sanatçıların emekçilerin haklarının korunması. Üzerinde düşünülmesi gereken bu ahlaki boyut. Bir süpermarkete girip bir yiyeceğin parasını vermeden yürüyüp gidemezsiniz. Türkiye'de herkes dj sayısının fazlalığından şikayet eder, valla çok üzgünüm bir elin parmağını geçmez… Mp3 formatı bir şarkının disk üzerinde az yer kaplaması derdiyle geliştirilmiş bir teknolojidir. Dolayısıyla sıkıştırılmış "lossy" yani kayıplı bir sınıftadır. Artık günümüzdeki ses teknolojileri, hoparlörler o kadar gelişti ki, bir festivalde gelip mp3 çalanın vay haline… Türkiye'de isminin başına DJ ibaresi koyarak kendisinde (cdsi,plağı, legal satın alma yoluyla) yani orjinali olmadan, oradan buradan bulup indirdikleri, hatta korsan yolla satın aldıkları mp3leri partilerinde çalan (ki bunların çoğu 45lik oluyor) o kadar çok insan var ki, bunları çaldıklarında çok komik oluyorlar, hırsız oluyorlar, hele Dj hiç olamıyorlar. Çoğu arkadaşım, ama ben onları çok seviyorum orası ayrı :) 

Bir zamanlar bu işler böyleydi hepimiz böyle başladık, fakat sene 2014 abi, artık her istediğimize internet sayesinde ulaşabiliriz. Daha yeni önümüzdeki İstanbul Festivali için 5-6 cd plak sipariş ettim. Bir partide, festivalde çalarak para kazanıyorsan, orjinal parça satın alarak o parçayı üreten insanların hakkını vereceksin ve o parayı verip gelen insanlara o ses kalitesini sunacaksın arkadaş, lan çok gülüyorum bu ülkede herşey çok komik… Bu telif olayının ne olduğunu sanatçı olup müzik üretip, o müziğinizin korsanı yan club'da bangır bangır çaldığında daha iyi anlarsınız… Burada organizatörlere de büyük iş düşüyor, nasılsa ücretsiz çalıyor bu arkadaş diyerek lütfen festivallerinin kalitesini düşürmesinler. 

 

4. Aynı zamanda fotoğrafçılık ile de ilgileniyorsun, O.U.Studio etiketli fotoğrafların, az-öz ama dikkat çekici. Nasıl başladın, sevdigin fotoğraf türleri, kullandığın makina, lens?

Fotoğraf hep hayatımdaydı ve hep olacak, valla kullandığın makinanın lensin o kadar da önemi yok. Güzel profil fotoğrafı isteyenlere de buradan duyurumu yapıyorum, salsamalsa ile ortak önümüzdeki festivalde çalışacağız, isteyenler beni bulsun (fakirler gelmesin abi nolur)

6. Parti'de çalarken sana gelen ilginç istekler oluyor mu, yaşanmış örnekler verebilir misin?

Abi hiç olmuyor, neden olmuyor, bu günden sonra olması dileklerimle!

7. Dj'lik okulu var mı, Türkiye'de veya yurtdışında?

Tabii ki var, kurslar var, müzik eğitim programları, akademiler var, DJ kelimesi oldukça geniş bir alanı kapsar. Ben müzik üretmekle pek uğraşmıyorum.

8. Günlük yaşamında da latin müzik mi dinlersin, farklı türler dinliyorsan hangi türler?

Tüm yenilikleri takip etmek zorundasın bu yüzden günde en az 1-2 saat latin dinlediğim oluyor, onun dışında klasikten arabeske kadar geniş bir ilgim var evet, bilen bilir :) 

9. Bir latin müzik dj çalarken, kızların ona biscolata erkeğiymişçesine baktığı doğru mu, hiç başına geldi mi?

Abi diğer dj'leri bilemeyeceğim ama bana daha çok imparator ibo çiğ köfteci hüso gibi bakıyorlar, olması gereken de bu, hepsi pirenses hepsi. Ortalıkta kadın çok ama ADAM fazla yok kadın olmaq zor be!?&% 


10. Uluslararası alanda beğendiğin örnek aldığın dj/dj ler var mı, varsa kimler?

Bu işi hakkıyla yapan sadece orjinal cd veya plaktan çalan çok iyi dj'ler var fakat sadece bu yeterli değil, o pisti canlı tutmak başka bir beceri gerektiriyor. Bunun nasıl yapıldığını her seferinde yeniden keşfetmek için yılda bir kez Avrupa’da bir festival’e giderim, belli DJ’leri dinlemek için, örneğin kimse bir “guajira”dan sonra “descarga” çalmaz. Buradan isim vermeyeyim fakat çok iyiler var.  

11. Uluslararası alanda beğendiğin dansçılar kimlerdir?

Çok fazla var fakat tek bir kişiden bahsedeyim, bu işe başladığımda kendisinden müzikalite anlamında çok şey öğrendiğim ve bunu yüzüne söyleme fırsatı bulduğum bir dansçı, Frankie Martinez. Ve tabii ki olmazsa olmazlardan, Imu. 

12. Müziğini çalarken yaşadığın büyük bir sorun oldu mu (arıza, yanlış cd,kavga,elektrik kesintisi v.s.), en büyük sorun neydi?

Bu saydıklarının hepsi oldu ya, baktım olmuyor herşey güllük gülistanlık veriyorum kendimi içkiye alkole ondan sonra gelsin işemelişlhsşdjf….….(bip)  

13. Türkiye'de başka bir iş yapmadan, sadece dj'lik yaparak orta halli bir yaşam sürdürmek mümkün mü?

Sence Türkiye’de başka bir iş yapmadan sadece resim yaparak mümkün mü? Her önüne gelen ressamlık yaparsa, her önüne gelen djlik yaparsa, her önüne gelen dans gecesi yaparsa?… Mesele tam da burada.

14. Senin bir partide,festivalde kendini rahat hissetmen, keyifle çalman için gereken kriterler nelerdir?

Dans eden çoğunluk keyif alıyorsa ben de keyif alırım abi, onlar kendilerini rahat hissederlerse ben de rahat hissederim, aslında rahat hissettirmek için bazı numaralarım var, arasıra rahatsız etmek gibi, neyse bu psikolojik oyunlara burada girmeyeyim :)

Keyifle çalmanın diğer kriteri ise, o emeğin karşılığını almak. Bu bir taraftan ne kadar hobi olsa da aslında bir iş’tir, sorumluluk gerektirir. Ben o emeğin karşılığını alıyorsam mutluyumdur, zaten olması gereken de budur. 

15. Bu sene çalacağın festival / Etkinlik var mı? Hangi şehirlerde dinleyebileceğiz? 

Önümüzde İstanbul Dans festivali var, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir etkinlik. İstanbul dışında Mayıs'ta Eskişehir Dans Festivali'nde çalıyorum, aynı ay İzmir'de bir festival olacak. Haziran'da Bursa'dayım Salsa Weekend için. Şimdilik bu kadar yeterli abi :) Kaçırmayın gelin!  

- Teşekkür ederiz keyifli röportaj için.

- Ben teşekkür ediyorum.

Dj Orhun Facebook Fan Sayfasıhttps://www.facebook.com/DjOrhunIstanbul

Dj Orhun Twitter Adresi : https://twitter.com/gallerprensi  


Post your comment

RSS